Sitede yer alan tüm yazı, belge ve fotoğraflar “FBBM” Felek Belge Birikim Merkezi’nden alınmıştır. İzinsiz kopyalanması, çoğaltılması ve kullanılması yasaktır. Arşive yazı, fotoğraf ve belge girişleri devam etmektedir.

Basın Hayatı

Gazeteci, yazar Burhan Felek, 11 Mayıs 1889’da İstanbul’da Üsküdar’da doğdu. babası Şûra-ı Devlet (Danıştay) üyesi Mahmut Ziyaeddin, annesi ise Balkan Savaşları’nda şehit olan Binbaşı Rıza Efendi’nin kızı Fatma Naciye’dir.

İlk, orta ve lise eğitimlerini Üsküdar’da tamamlayan Felek, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.

Hayata Evkaf Nezareti’nde (Vakıflar Bakanlığı) memuriyetle atıldı. Bir süre başkatiplik yaptı

Gazeteiliğe ilk kez 1909 yılında henüz Hukuk Fakültesi öğrencisi iken Donanma Dergisi’nde yazdığı spor  yazılarıyla başladı.

Foto muhabirliği ve spor makaleleri ile devam ettiği basın mesleğini  Tasvir-I Efkar, Tevhid-I Efkar,Vakit, Vatan, Millet, Yeni Ses, Miiliyet, Tan, Cumhuriyet ve tekrar Milliyet gazetelerinde vefatına kadar aralıksız sürdürdü. Dünyada hiç ara vermeksizin profesyonal olarak gazetecilik mesleğini en uzun sürdüren kişi olması nedeniyle Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) kanıtıyla Burhan Felek’e en kıdemli yazar anlamına gelen “şeyhülmuharririn” ünvanı verildi.

 

Kitap halinde yayınlanan eserleri: “Hint Masalları”, “Yaşadığımız Günler”, “Felek 1 “, “Felek 2”, “Vatandaş Ahmet Efendi”, “Nasreddin Hoca”, “Geçmiş Zaman Olur ki”, “Eski İstanbul Hikayeleri”.

Çevirisini yaptığı eserler: Don Camillo Moskova’da”, “Vur..Fakat Dinleme”, “Oldu Bitti”.

Senaryoları: “Melek Hanımın Kıskançlığı”, “Edi ile Büdü”.

 

Vefatından sonra yayınlanan derleme ve biyografik belgesel eserler:

“Geçmiş Zaman Olur ki…” (Felek Yayıncılık), “Felek’ten Dostlara 1” (Felek Yayıncılık), “Kırk Yıllık İstanbul Hikayeleri” (Felek Yayıncılık), “Eski İstanbul Hikayeleri” (Kültür A.Ş. İst. Büyük Şehir Belediyesi), “Vatandaş Ahmet Efendi” (Felek Yayıncılık)”,”Hayal Belde Üsküdar” (Felek Yayıncılık), “Recebin Kahvesi 1” (Felek Yayıncılık”, “Biraz da Yarenlik 1” (Felek Yayıncılık), “Hayal Belde Üsküdar” (Kültür A.Ş. İst. Büyük Şehir Belediyesi”, “Hocamız ve Başkanımız Burhan Felek” (Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Yayınları), “Burhan Felek Seçme Yazılar” (Türkiye Spor Yazarları Derneği).

Burhan Felek Slider
Burhan Felek Slider
Burhan Felek Slider
Devamını Oku