Sitede yer alan tüm yazı, belge ve fotoğraflar “FBBM” Felek Belge Birikim Merkezi’nden alınmıştır. İzinsiz kopyalanması, çoğaltılması ve kullanılması yasaktır. Arşive yazı, fotoğraf ve belge girişleri devam etmektedir.

Spor Hayatı

Basın mesleğine spor foto muhabiri olarak başlayan Burhan Felek, tüm hayatı boyunca spor dünyasında çalışmalarını sürdürdü. Spor onun için mücadeleci ve hareketli yaşamının vazgeçilmez bir parçası oldu.

Burhan Felek’in spor hayatı futbo sahalarında başlıyor. 1908 yılında kardeşi diş doktoru Hüdai ile birlikte Üsküdar’da “Anadolu İdman Yurdu” adında bir klüp kuruyorlar. İki kardeş birlikte maçlara çıkıyorlar. Felek hafbek oyuncusu. O dönemin spor dünyasında “gayet süratli ve rakiplerini iyi oyalamayı bilen futbolcu” olarak tanımlanıyor.

Felek, 1910 yılında “Futbol” adını verdiği tabloid bir yayın çıkarıyor.  Türk spor basınında yayınlanan ilk spor dergisi olan “Futbol” diğer spor dallarında da haberlere yer veriyor. Dergide ağırlıklı Felek’in çektiği spor fotoğrafları ve farklı spor dallarından haberler, atletizm, güreş, su sporları, jimnastik dallarında da yazılar yayınlanıyor. Derginin sahibi olarak Üsküdarlı Mehmed Burhaneddin adı yer alıyor.  Ancak derginin yayın hayatı maddi yetersizlikler nedeniyle fazla süremiyor.

Felek spor yazılarını ve spor fotoğraflarını diğer yayın organlarına taşıyor ve 1910 yılında “Donanma” dergisine yazmaya başlıyor. 1913’te ise “İdman” dergisinde profesyonel spor gazeteciliğine ilk adımını atıyor.

1922 sonunda Ali Sami Yen ve Ziya Öniş ile “Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı” adlı kuruluşta yer alıyor ve daha sonra bu kuruluşun Asbaşkanlığı’nı yapıyor.

1923 yıllından itibaren 13 yıl Atletizm ve Güreş Federasyonları Başkanlığı’nı üstleniyor.

Aktif futbol ardından futbol hakemliğine geçiyor. 1920’li yılların gözde hakemleri arasında yer alıyor.

1923 Aralık ayında Milli Olimpiyat Cemiyeti Murahhas Azası olarak Olimpiyat camiasına katılıyor ve ardından Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Selim Sırrı Tarcan Başkanlığı’nda çalışmalarına başlıyor.

1924 Paris Olimpiyatları’nda Burhan Felek Türk kafilesi başkanlığı yapıyor.

1928 yılında Türkiye Futbol Federasyonu Genel Sekreterlği’ne atanan Burhan Felek, 1928 Olimpiyatları’na kafile başakanı olarak katılır.

1962 yılında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanlığı’na seçilen Felek 1965 yılı hariç TMOK Başkanlığı’nı 1982 yılında vefatına kadar aralıksız sürdürüyor.

Burhan Felek Slider