Sitede yer alan tüm yazı, belge ve fotoğraflar “FBBM” Felek Belge Birikim Merkezi’nden alınmıştır. İzinsiz kopyalanması, çoğaltılması ve kullanılması yasaktır. Arşive yazı, fotoğraf ve belge girişleri devam etmektedir.

Basketbolda Mısırlılara yenildik (Tan)

Basketbolda Mısırlılara yenildik (Tan)

Tan

Yayın Tarihi: 09.08.1936

Sayfa: 1

Berlin Olimpiyatları

Nuri ve Yaşar tuşla, Çoban sayı ile galip

Basketbolda Mısırlılara yenildik

(Berlin’e giden arkadaşımız Burhan Felek’ten telefonla)

Berlin, 8 Ağustos — Bugün sabahleyin güreş, öğleden sonra Mısırlılarla basketbol, akşam da güreş müsabakaları yapıldı. Sabahleyin Greko Romen güreşte Saim, Estonyalıya sayı ile mağlûp olarak tasfiyeye uğradı.

Büyük Mustafa, Letonyalıya, 6 dakikada kendi oyunu ile tuşla yenilerek tasfiyeye uğradı.

72 kiloda, Nuri, İsviçreliye 10 dakikada tuşla galip geldi. Çoban Mehmet, Finlandiyalıya sayı ile galip geldi.

Yaşar, İtalyan’a tuşla galip geldi.

Yaşar’ın vaziyeti üçüncülüğe doğru gitmektedir.

Basketbol nizamnamesi mucibince mağlûp takımlar arasındaki ikinci müsabakamızı dün Peru takımına yenilen Mısırlılara karşı bugün yaptık. Sahada 250 kadar seyirci vardı. Mısırlılar bizden daha seri, daha isabetli oynadılar. İlk haftaymda çok hâkimdiler, ikinci haftaymda bizimkiler daha iyi oynadılarsa da çok hata yaptıklarından hakem oyunculardan Hayri’yi çıkardı. 4 kişi kaldılar. Ve Mısırlılara 23-33 yenildiler. İlk half-time’daki vaziyet 14-19 idi. Bu suretle basketbolda ikinci maçı da kaybederek tasfiyeye uğradık.

Şimdiye kadar Kiel’de yapılan yelken yarışlarının iki tanesine iştirak ettik. Yarışlar henüz neticelenmedi. Halen yarışların birinde altıncı – yedinci mevkiinde, diğerinde yirmi – yirmi birinci vaziyetindeyiz.

Nuri sayı hesabı ile Finlandiyalıya mağlûp oldu. Tasfiyeye uğradı. Şimdi tasfiyeye uğramamış iki güreşçimiz vardır. Yaşar ve Çoban. Yarın Yaşar, Letonyalı ile ve Çoban Mehmet Estonyalı ile güreşecektir.

Burhan FELEK