Sitede yer alan tüm yazı, belge ve fotoğraflar “FBBM” Felek Belge Birikim Merkezi’nden alınmıştır. İzinsiz kopyalanması, çoğaltılması ve kullanılması yasaktır. Arşive yazı, fotoğraf ve belge girişleri devam etmektedir.

En büyük ustamızı kaybettik…

En büyük ustamızı kaybettik…

Milliyet

Yayın Tarihi: 05.11.1982

Sayfa: 13, 14

Kahraman Bapçum

En büyük ustamızı kaybettik…

Burhan Felek ustamızı kaybettik. Onun genç, dinamik, aydınlık başını ihtiyar vücudunun bir süredir güçlükle taşıdığını biliyorduk. Kaçınılmaz son geldi çattı.

70 yıldan fazla sürmüş gazetecilik yaşamı normal bir insanın taşıyabileceği yük değildi. Her gün okuyucu karşısına çıkan bir yazarın bu kadar uzun süre sağlam bir düşünce yeteneği ve dengeli bir ruh yapısı ile yaşayabilmesi doğa yasalarına bir bakıma karşı gelmekti.

Ustamız işte böyle zamana ve doğaya yenilmeden bugüne kadar geldi.

Burhan Felek, arkadaşımızı kaybettik. 65-70 yıl önce neredeyse kendisiyle yaşıt olan genç sporcuların başında nasıl dost, fakat otoriter bir spor yöneticiyse öldüğü güne kadar da en genç meslektaşından, en kıdemlimize kadar hepimizle arkadaş, fakat herkese karşı otoriterdi.

Türk basınına yaptığı hizmetler üzerinde durup tek tek sayılamayacak kadar çok ve iz bırakıcı olmuştur.

Türk sporuna yaptığı hizmetler ise basına yaptıklarından daha az değildir.

Burhan Felek ilk kulüp yöneticilerimizden biri olmuştur. İlk hakemlerimizden biri olmuştur, ilk federasyon başkanlarımızdan biri olmuştur ve tartışmasız ilk spor yazarımız olmuştur. Türk spor tarihi içinde çok az kimsenin elde edebileceği bir yeri vardır hocamızın…

Türkiye’de okuyucusu ile onun kadar kaynaşmış, onun kadar özdeşleşmiş bir başka yazar yetişmemiştir.

Burhan Felek’i kaybetmek, birçok şeyi birden kaybetmek demektir. Hele bizim için…

Değerli bir hoca, her yaştaki dostlarının en iyi arkadaşı, aydınlık kafalı bir düşünür, mizahı şiirleştiren bir hoşgörü sembolü, büyük bir sporcu, olimpiyat fikrinin bıkmaz ve sarsılmaz bir takipçisi, eşi az bulunur bir sohbet ustası ve hepsinden önemlisi “İstanbul efendisi” tipinin belki de son temsilcisi.

Burhan Felek, yeri doldurulmaz bir örnek adam olarak basınımızın, sporumuzun, sosyal hayatımızın, kültür hayatımızın tarihine geçmiştir.