Sitede yer alan tüm yazı, belge ve fotoğraflar “FBBM” Felek Belge Birikim Merkezi’nden alınmıştır. İzinsiz kopyalanması, çoğaltılması ve kullanılması yasaktır. Arşive yazı, fotoğraf ve belge girişleri devam etmektedir.

Balkan Oyunları Başladı (Tan)

Balkan Oyunları Başladı (Tan)

Tan

Yayın Tarihi: 02.10.1939

Sayfa: 6

SPOR

Balkan Oyunları Başladı

Atina, 1 (Hususi surette giden arkadaşımızdan)

             Onuncu Balkan oyunları, bugün Yunan Kralı tarafından merasimle açıldı. Merasimde, Kral, Veliaht, Başvekil Metaxas (Metaksas), Atina Büyükelçimiz Enis ve sefaret erkânı kordiplomatik bulundular. 30 bin kişilik bir halk kütlesi sahayı doldurmuş bulunuyordu.

Bu seneki müsabakalara, Türkiye, Yunanistan, Yugoslavya ve Romanya iştirak ediyorlardı.

100 metrede Muzaffer birinci ve Melih dördüncü oldular. Bu koşuda Yunanlılar tasfiyeye uğradılar. Yüksek atlamada Kulaç ikinci, 4 X 400 bayrak yarışında Türk takımı ikinci, 800 metrede Maksut, 10 bin metrede Mustafa, güllede Ateş dördüncü oldular. Müsabakalara dört millet iştirak ettiği için ve yalnız dördüncüye kadar puan verildiği için beşinci ve altıncı gelen atletlerimiz sayı alamadılar. Buna rağmen umumi tasnifte Yunanlılar 25, Türkler 14, Yugoslavlar 13, Rumenler 8 puan aldılar.

Bugünün 6 müsabakasında Yunanlılar 4 birincilik, 1 ikincilik, 3 üçüncülük, Türkler 1 birincilik, 2 ikincilik, 4 dördüncülük, Yugoslavlar 1 birincilik, 1 ikincilik, 2 üçüncülük, Rumenler 2 ikincilik, 2 dördüncülük aldılar.

Türk bayrağı şeref direğine çekilip millî marşımız çalınırken bütün halkı ile beraber Kral da selâmladı. Çocukların maneviyatı mükemmeldir. Türk takımı, büyük bir alâka ve takdir celbetmiştir.

11 inci Balkan Kongresi yarın, Kral’ın huzuru ile Akademi Binası’nda açılacaktır.

B. FELEK