Sitede yer alan tüm yazı, belge ve fotoğraflar “FBBM” Felek Belge Birikim Merkezi’nden alınmıştır. İzinsiz kopyalanması, çoğaltılması ve kullanılması yasaktır. Arşive yazı, fotoğraf ve belge girişleri devam etmektedir.

Berlin yolunda (Tan)

Berlin yolunda (Tan)

Tan

Yayın Tarihi: 30.07.1936

FELEK

(1936 Berlin Olimpiyatları)

Berlin yolunda

Karilerim bu satırları okurken ben Berlin yolunda olacağım. Uzun zaman bekledim. Baktım ki Berlin bana gelmiyor, bari ben Berlin’e gideyim dedim. Gerçi mevsim, bir serin yerde yakası bağrı açık uzanıp yatacak ve rahat edecek zamandır. Kutu kadar kompartımanlarda, çocuk elinde dut ağacı gibi sarsıla sarsıla gidecek zaman değildir. Amma ne çare ki serde sporculuk var. Avrupa’da yapılan 1924 ve 1928 Olimpiyatlar’ını gördükten sonra şimdi 1936 da Berlin’de yapılan Olimpiyatları görmemek günah olurdu.

— Adam sen de. Ne var görülecek? demeyin! Görecek ve ibret alacak neler bulunur neler?. Ben 1924 Olimpiyat’ına giderken:

— Kuzum bu Olimpiyat dediğiniz yer çok uzak bir memleket mi?.

Diye soranlar vardı. Bugün İspanya’nın, Fransa’nın cenubunda (güneyinde) olduğunu bilmeyen Olimpiyatlar’ın ne olduğunu bilmeyenlerden çoktur.

Olimpiyatlar’ın bence en karakteristik tarafları bütün milletlerin hiç bir taraftan yardım ve himaye görmeksizin sade şartlar dahilinde ve yalnız kendi kabiliyet ve kudretlerine güvenerek çarpışmalarıdır. Bu çarpışma sonunda bayrağını 150 bin kişiye ayakta selâmlatmak bir amatör için ne büyük, ne unutulmaz bir şeref ve bir memleket hesabına, ne değeri ölçülmez bir hizmettir. İşte amatörün kuvveti, kıymeti buradadır. Yoksa herkes bilir ki, yarım saat döğüşmek için yarım milyon dolar alarak zengin olan bir boksör, hayatını refah içinde geçirirken, milleti hesabına şeref sağanakları yaratmış bir amatör belki aç kalır, belki de aç ölür. Ölür ama başı dik ölür ve adı yaşar. İnsanlar çok maddileştikçe kıymetlerinden kaybediyorlar. Günün birinde -korkulur ki – insan eski mantığın tarifi gibi hakikaten yalnız lâf eden bir hayvandan ibaret kalmasın. O gün insanlık için cidden kıyamet günü olacaktır.

B. FELEK