Sitede yer alan tüm yazı, belge ve fotoğraflar “FBBM” Felek Belge Birikim Merkezi’nden alınmıştır. İzinsiz kopyalanması, çoğaltılması ve kullanılması yasaktır. Arşive yazı, fotoğraf ve belge girişleri devam etmektedir.

Olimpiyatlar’da ne yazık ki güreşçilerimiz yenildi! (Tan)

Olimpiyatlar’da ne yazık ki güreşçilerimiz yenildi! (Tan)

Tan

Yayın Tarihi: 03.08.1936

Sayfa: 1

(1936 Berlin Olimpiyatları)

Olimpiyatlar’da ne yazık ki güreşçilerimiz yenildi!

Yarı ağır ve ağır sıklet güreş müsabakaları bugün yapılıyor

(Sureti mahsusada Berlin’e giden arkadaşımız Burhan Felek telefonla bildiriyor)

Berlin, 2 — Bugün saat 11,30 da Deutschlandhalle’de serbest güreş müsabakalarına başlanmıştır. Çekilen kur’a neticesinde, sıklet sırası ile bizimkilerden Ahmet, Alman Schedler’le, Yaşar, Macar Toth ile Sadık, Amerikalı Strong ile Ankaralı Hüseyin, Fransız Jourlin ile Büyük Mustafa, İngiliz Ward ile Çoban Mehmet de, Belçikalı Charlier ile güreşeceklerdir.

Öğleden sonra yapılan müsabakalarda Ahmet, hasmına pek az mukavemet etti. 6 dakikada Almana tuşla mağlûp oldu.

Yaşar, Macar güreşçiye oldukça kuvvetli bir mukavemet gösterdiyse de 13 dakika 20 saniyede yenildi.

Öğleden sonra güreşen Sadık, Amerikalıya iyi dayandı, fakat neticede sayı hesabı ile ve ekseriyetle mağlûp oldu. Ankaralı Hüseyin de hasmı olan Fransız’a sayı hesabı ile ve ekseriyetle yenildi.

Güreşçilerimizin hiçbirisinin serbest güreşi iyi bilmedikleri ve kendilerine yapılan oyunlara ancak kuvvetle mukabele ettikleri, Yaşar ve Hüseyin gibi en kıymetli güreşçilerin de halsiz güreşmelerinden anlaşılıyordu.

79 Kilo yarı ağır ve ağır sıklet müsabakaları yarın sabah yapılacaktır.

Serbest güreşe 19 milletten 100 müsabık girmiştir. İtalya, Fransa, İngiltere, Estonya ve Macaristan eksik takımlarla iştirak ettikleri halde bizim tam takımla edindiğimiz bu netice üzerinde durulmaya değer.

Yarın yapılacak olan ağır sıklet müsabakalarında 11 kişi vardır.

Bugünkü Atletizm müsabakası seçmelerinde Amerikalı Owens 100 metreyi 10 saniye 2-10 ile koşarak yeni bir dünya rekoru yapmıştır.

B. FELEK