Sitede yer alan tüm yazı, belge ve fotoğraflar “FBBM” Felek Belge Birikim Merkezi’nden alınmıştır. İzinsiz kopyalanması, çoğaltılması ve kullanılması yasaktır. Arşive yazı, fotoğraf ve belge girişleri devam etmektedir.

Doğduğum Gün!

Doğduğum Gün!

Tan

Yayın Tarihi: 12.05.1935

Sayfa: 3

FELEK

Doğduğum Gün!

11 Mayısta doğdum. Daha doğrusu doğmuşum. Anam öyle söyler ve nüfus kâğıdımda öyle yazılıdır. Bir cuma günü imiş. Öğle namazından sonra.

Bir tatil gününde doğduğuma göre tembel ve rahatı arar bir adam olmam lâzım geleceğini söyleyecekler vardır belki. Lâkin iş tersinedir. Cuma pazar dememiş, yolumda yürümüşüm. Şu halde ben de aksini iddia ederim. İçinizde astroloji denilen “ilm-i nücûm” bilenler varsa Mayıs ayında doğanların talihleri hakkında beni tenvir edebilirler (aydınlatabilirler)…

Bana sorarsanız Mayısta doğmuş olmamdan ne yerinir, ne de övünürüm. Yalnız dün beni kutlayan anamın elini öperken dedim ki:

Anacığım! Şu beni doğurduğuna teşekkür ederim. Benim yerime başka birini doğurabilirdin. Lâkin bir şey var ki; onu sana söylemeden geçemeyeceğim. Ne olurdu beni beş sene sonra doğuraydın. Acelen neydi bu kadar erken beni dünyaya getirmede?..

Gerçek hepimizin sırasına göre romatizmadan, mideden, bağırsaktan, yorgunluktan ettiğimiz şikâyetlerin ucu hep erken doğmaya dayanır. Bunun suçu bize ait değil iken akıbetini hep biz çekeriz… Nedir bu hilkat kanunundaki haksızlık?

Dünyaya ne zaman gelmek istediğimi bana sorsalardı; ya bir asır evvel isterdim; ya yarım asır sonra…

Acaba bunu bizim okuyuculara sorsalar onlar ne düşünürler?

B. FELEK