Sitede yer alan tüm yazı, belge ve fotoğraflar “FBBM” Felek Belge Birikim Merkezi’nden alınmıştır. İzinsiz kopyalanması, çoğaltılması ve kullanılması yasaktır. Arşive yazı, fotoğraf ve belge girişleri devam etmektedir.

Günün kahramanı: Yaşar (Tan)

Günün kahramanı: Yaşar (Tan)

Tan

Yayın Tarihi: 12.08.1936

Sayfa: 1

Berlin Olimpiyatları

Günün kahramanı: Yaşar

Türk bayrağı dün şeref direğine çekildi

Yaşar’ın başına çelenk takıldı, altın Olimpiyat Madalyası verildi

Berlin, 11 — Bugün öğleden sonra saat yedide Avusturya – Polonya futbol maçını müteakip Grekoromen güreş galiplerinin bayrak çekme merasimine başlandı. Bütün Türkler Türk bayrağının zafer direğine çekilişini görmek için stada gelmişlerdi.

Evvelâ 56 kilonun galiplerine ait merasim yapıldıktan sonra 61 kilonun birincisi olan Yaşar’la ikincisi Finlandiyalı ve üçüncüsü İsveçli şeref tribünü önündeki merasim merdivenine çıktılar. Komite namına bir kız tarafından Yaşar’ın başına bir çelenk takıldı ve eline bir zeytin fidanını taşıyan bir saksı ile altın Olimpiyat Madalyası verildi.

Merasimde Türkiye Olimpiyat Komitesi mümessiliyle, Alman Olimpiyat Komitesi mümessili bulundu. Ondan sonra şanlı bayrağımız ağır ve iki yanından, fakat daha aşağıdan gelen Finlandiya ve İsveç bayrakları arasından, İstiklâl Marşı ile zafer direğine çekildi. Ve stadı dolduran halk tarafından şiddetle alkışlandı. Yarın eskrimcilerimiz kılıç müsabakasına giriyorlar.

Burhan FELEK