Sitede yer alan tüm yazı, belge ve fotoğraflar “FBBM” Felek Belge Birikim Merkezi’nden alınmıştır. İzinsiz kopyalanması, çoğaltılması ve kullanılması yasaktır. Arşive yazı, fotoğraf ve belge girişleri devam etmektedir.

Güreşçilerimiz de yenildiler (Tan)

Güreşçilerimiz de yenildiler (Tan)

Tan

Yayın Tarihi: 05.08.1936

Sayfa: 1-9

Berlin Olimpiyatları

Güreşçilerimiz de yenildiler

Dün Çoban bile tuşla yenildi, tasfiye edildi

(Sureti mahsusada Berlin’e giden arkadaşımız Burhan Felek telefonla bildiriyor)

Berlin, 4— Dün Berlin Olimpiyatları’nda yapılan güreşlerde Mersinli Ahmet’ten başka Çoban da dahil olmak üzere güreşçilerimizin hemen hepsi tuşla yenildiler. Ve tasfiyeye uğradılar. Şimdiye kadar serbest güreşte 23 müsabaka yaptık. 9 unu sayı hesabiyle yalnız birini tuşla yendik.

Bu vaziyet bizimkilerin bazı oyun hataları yapmalarından ve bilhassa köprü kuramamalarından hâsıl olmuştur. Yalnız Mersinli Ahmet şimdiki halde üçüncülüğü muhafaza etmektedir.

Kendilerine Berlin Olimpiyatları’nda en çok bel bağlanan güreşçilerimiz de bugün ağır bir hezimete uğradılar. Bu netice herkesi cidden müteessir etti.

Güreşlerin neticelerini bildiriyorum:

Evvelâ Ankaralı Hüseyin, İngiliz’le güreşti. Ve kendisine sayı hesabile galip geldi. Fakat sonra Amerikalı ile güreşti. Ve beş dakika 43 saniyede tuşla mağlûp oldu. Tasfiyeye uğradı.

Küçük Ahmet evvelâ İngiliz’le güreşti. Kendisinden umulan enerjiyi gösterdi. Hasmını beş dakikada tuşla yendi. Fakat o da sonra Macar’la yaptığı güreşte tıpkı Ankaralı Hüseyin gibi beş dakika 35 saniyede tuşla mağlûp oldu. Tasfiye edildi.

Büyük Mustafa, İsviçreli bir pehlivanla güreşti. Ancak dört dakika 40 saniye dayanabildi. Kendi yaptığı bir oyunla beli incindi. Minderde bayıldı. Tuşla mağlûp oldu. Bu vaziyette Estonyalı güreşçiye karşı çıkmadı. Hükmen mağlûp addedildi. O da tasfiyeye uğradı.

Sadık, Finlandiyalı ile güreşti. Ne yazık ki o da 5 dakika 15 saniyede tuşla mağlup olarak tasfiyeye tabi tutuldu.

Yaşar yine Finlandiyalı bir pehlivanla güreşti. 2 dakika 40 saniyede tuşla mağlûp oldu. O da tasfiyeye tabi tutuldu.

Sıra Çobana gelmişti. Herkes Çoban! Çoban diyordu. Fakat o da kendi yaptığı bir oyun neticesinde Almana 3 dakika 30 saniyede tuşla mağlûp oldu.

Bundan sonra Estonyalı ile güreşti. Sayı hesabile mağlûp addedildi, tasfiyeye uğradı.

Dünkü güreşlerin en kıymetli pehlivanı Mersinli Ahmet’ti. İsveçliye, İtalyan’a ve İsviçreliye sayı hesabile galip geldi.

Önünde bulunan Çekoslovak tasfiyeye uğradı. Finlandiyalı güreşten çekildiği için hükmen mağlûp edildi. Bu vaziyet dahilinde Mersinli Ahmet’in şimdiki derecesi üçüncülüktür.. Bundan sonra göstereceği muvaffakıyete ve önünde güreşenlerin vaziyetine göre ikinci olması çok muhtemeldir.

Güreşlerin bilançosu şudur:

Serbest güreşte 23 müsabaka yaptık. 9 unu sayı hesabile, yalnız birini tuşla kazandık.

Güreşçilerimizin gösterdikleri oyunlara göre mağlûbiyetlerinin sebebi şudur: Bizim güreşçiler köprü kuramıyorlar ve onun için yeniliyorlar.

B. FELEK