Sitede yer alan tüm yazı, belge ve fotoğraflar “FBBM” Felek Belge Birikim Merkezi’nden alınmıştır. İzinsiz kopyalanması, çoğaltılması ve kullanılması yasaktır. Arşive yazı, fotoğraf ve belge girişleri devam etmektedir.

Mayıs! Dilber bir Köylü Kızı

Mayıs! Dilber bir Köylü Kızı

Tan

Yayın Tarihi: 05.05.1936

Sayfa: 3

FELEK

Mayıs! Dilber bir Köylü Kızı

Her halde geçen zamanlarda Mayıs bugünkünden daha sıcakkanlı imiş ki şair “Mayıs bir köylü kızdır sâf u dilber şûh u sevdâkâr!” diye lâf etmiş. Yoksa bugünkü halini görseydi, onu nasıl bir saf ve dilber köylü kızına benzetirdi ki, diz kapaklarına kadar çamur içinde ve soğuktan burnu donmuş haldedir.

İstanbul’un mevsimleri hakkında önüne gelen söz söylemiştir. İstanbul da bütün bu söylenenleri kös dinlemiş bir eda ile işitmiştir.

Derler ki:

— İstanbul’un kışı yaza doğrudur..

— Anladık arkadaş ama şu ilkbaharı nerededir? Onu bana anlat!.

Bu satırları yazarken şakır şakır yağan yağmuru bir kış kuşu gözüyle seyrediyorum. Güneş bile gri-bej bulutlardan bir gamsele giymiş, öyle dolaşıyor. Ne diyebiliriz? Hakkı var! Yaz geldi diye açık saçık giyinsin de soğuk mu alsın?

Öteden beri İstanbul’da yaz birdenbire gelir diye bir rivayet dolaşır. Geçen sene yaz geldi mi, gelmedi mi pek belli olmamıştı. Lakin çok güzel bir sonbahar mevsimi geçirmiştik.

İstanbulluya eğer İstanbul’un en iyi huylu zamanını sorarlarsa:

— Sonbaharıdır; diyebilir.

Sonbahar, tecrübedide (görmüş geçirmiş)bir mevsimdir. Kışın soğuğunu, ilkbaharın ittirazsızlığını ve yazın mukaddes ateşini gördükten sonra takındığı eda ile güz, İstanbul’da tabiatin sözüne inanılır, yegâne simasıdır.

Eğer sonbahar ümidi olmasa, ne bu zirzop ilkbahara, ne de kızgın yaza kimse tahammül etmez.

Velev ki şair Mayıs’ı ‘dilber bir köylü kız’ diye tanıtmaya yeltense bile!

B. FELEK