Sitede yer alan tüm yazı, belge ve fotoğraflar “FBBM” Felek Belge Birikim Merkezi’nden alınmıştır. İzinsiz kopyalanması, çoğaltılması ve kullanılması yasaktır. Arşive yazı, fotoğraf ve belge girişleri devam etmektedir.

Nisan balığı!

Nisan balığı!

Milliyet

Yayın Tarihi: 02.04.1935

Sayfa: 4

FELEK

Nisan balığı!

Dün bizim taraflarda Nisanın biri idi. Bilmem o taraflarda da mevsim bu kadar ileriledi mi?.. Kardeş, Nisan gelsin istiyorum bir taraftan, yaşlanmayayım istiyorum öte taraftan. Bunun ikisini biribirile nasıl uyuşturacağız? Nisanın birinde herkes biribirini aldatıyor. Bıldır (geçen yıl) da yazdım ya! Zamanla Nisanın biri en masum aldatma günü oldu. Ya bir telefonla sizi falan yere boşuna çağırıyorlar, yahud sevinecek yalan bir haberle yüreğinizi oynatıyorlar. Aldanıyorsunuz. Bilmiyorum, neden? Buna Nisan balığı adını takmışlar. Acaba balık çabuk koktuğu için mi?

Bu yıl gazetelere baktım. Geçen yıllara nazaran çok az balık var. Mutlaka krizden olacak. İğneada’dan gelen kalkanın kilosu 70 kuruşa satılırken Nisan balığına kim yanaşır!

Kuzum bana söyler misiniz? Bize bu Nisan balığı merakı nereden geldi? Marsilya’dan, Portekiz’den sardalya gelemez oldu, fakat Nisan balığı ithaline kimse ses çıkarmıyor. Neden? Acaba aldanmaya ve aldatmaya çok mu susadık? Az aldatıyor ve seyrek mi aldanıyoruz?.. Nisan balığı yaptım diye herkesin yüzünde bir neşe görüyorum… Ne tatlı şey bu! Ben de deneyeyim dedim. İlk rastladığım arkadaşa:

— Merhaba! dedim. Seni filân zat arıyor, bir iş verecekmiş.

Güldü:

— Nisan balığı mı yapıyorsun?. Dedi.

Tutturamadık. Bu balığın kötüsü ne fena kokuyor. Evdekileri aldatayım diye:

— Anne, bana Tayyare piyangosu çıktı.. dedim.

— Oğlum dedi, bu balığı 11 Nisana kadar saklayabilirsen o zaman belki dinlerim…

Bozuldum, anladım ki; kimse aldanmıyacak. Bari beni aldatsınlar diye bekledim, bekledim. İlişen olmadı. Can sıkıntısından aldım elime gazeteleri birer, birer okudum… Ve biraz müteselli oldum. Her haberde azçok bir Nisan balığı kokusu vardı.

Eğer aldatacak yere, Nisanın birinde halkın biribirine bir hakikat söylemesi lâzım gelseydi, ne ocaklar yıkılır, ne şirketler top atar, ne foyalar meydana çıkardı. Bereket versin ki; Nisan balığı yalan dolan balığıdır. Onu sevdim ve ürkmeyelim

B. FELEK