Sitede yer alan tüm yazı, belge ve fotoğraflar “FBBM” Felek Belge Birikim Merkezi’nden alınmıştır. İzinsiz kopyalanması, çoğaltılması ve kullanılması yasaktır. Arşive yazı, fotoğraf ve belge girişleri devam etmektedir.

Olimpiyatta ilk zafer (Tan)

Olimpiyatta ilk zafer (Tan)

Tan

Yayın Tarihi: 10.08.1936

Sayfa: 1

Berlin Olimpiyatları

Yaşar olimpiyatta dünya birinciliğini aldı

OLİMPİYATTA İLK ZAFER

Türk bayrağı bugün direğe çekiliyor

Berlin, 9 — Greko Romen güreşleri bu akşam bitti. Öğleden evvel yapılan güreşlerde Yaşar, Letonyalıya sayıca galip geldi. Çoban Mehmet, Estonyalıya sayı hesabı ile mağlûp ilân edildi ve umumî tasnifte dördüncü oldu.

Öğleden sonra, Yaşar, Finlandiyalı ile güreşti. Rakibine dört buçuk dakikada tuşla yenildi. Üç fena puanla üçüncü vaziyete girdi. Geri kalan üç fena puanlı İsveçli de dört fena puanlı Finlandiyalı ile güreşinde, Finlandiyalı sayı ile galip gelerek bir fena puan aldı. Bu suretle Finlandiyalının fena puanı beşe çıktı.

Yenilen İsveçli de üç fena puan alarak sayısı altı oldu. Bu suretle mes’ut bir puan tesadüfü neticesi Yaşar sıkletinde dünya birincisi oldu.

Yaşar’ın bu müsabakalardaki talihi çok büyük olmakla beraber aldığı netice son derece iftihara değer. Olimpiyatlarda Türk bayrağını birincilik direğine ilk çektiren Türk genci Yaşar’dır.

Burhan Felek