Sitede yer alan tüm yazı, belge ve fotoğraflar “FBBM” Felek Belge Birikim Merkezi’nden alınmıştır. İzinsiz kopyalanması, çoğaltılması ve kullanılması yasaktır. Arşive yazı, fotoğraf ve belge girişleri devam etmektedir.

Sevgili Çocuklar!

Sevgili Çocuklar!

Cumhuriyet

Yayın Tarihi: 24.04.1947

Sayfa: 3

Hadiseler Arasında FELEK

Sevgili Çocuklar!

            Bayramınız mübarek olsun çocuklar. Allah nice nice bayramlara elemsiz kedersiz erişmek nasib etsin.

            Nasılsınız bakalım. Çocukluk ediyor musunuz?

            Aman yavrularım, elinizden geldiği, gücünüzün yettiği kadar çocukluk etmeye bakın, tek büyüdüğünüz zaman artık çocukluk etmekten bıkasınız.

            Vallahi doğru söylüyorum. Ben size imreniyorum.

            Efendim, istediğiniz gibi zararsızca güler oynarsınız. Ananıza, babanıza inanır, onlardan gerçekten bir muhabbet görürsünüz. Size karşı kimse mürailik etmez. Çünkü siz çocuksunuz. Elinizden bir şey gelmez ki size yaltaklansınlar. Herkes sizin çocuk olduğunuzu söyler. Hiç kimse büyük demez.

            Eğlenceniz samimi, kederiniz samimi, göz yaşlarınız ve kabahatiniz samimidir. Umacıdan, bekçiden, çöpçüden ve babanızdan korkarsınız. Bir şeyden korkarsınız. Bu korkmanın ne faydalı, ne lüzumlu şey olduğunu büyüdüğünüz ve hiçbir şeyden korkmamaya başladığınız zaman anlarsınız.

            Elinize oyuncak verirler. Onunla oynarsınız. Ciddi şeyleri oyuncak etmezsiniz ve nihayet oyuncağınızı kırar, sofrada bardak, evde cam, sokakta fidan kırarsınız. Ne çam devrilebilir, ne de bir pot kırabilirsiniz. Bundan büyük mazhariyet mi olur?

            Yapabildiğiniz zarar üstünüzü kirletmektir. Başkasını kirletmeye gücünüz yetmez. Ne mutlu ona ki başkasını kirletmez.

            İmreniyorum size.

            Her şeyi anlamak, öğrenmek, her şeyle zeklenip eğlenmek istersiniz. Sizin için büyük, sizden iri, küçük de sizden ufak olandır. Ölçüleriniz gözlerinizde, samimiyetiniz de sözünüzdedir.

            Her şeyi söyleyebilirsiniz. Sizinki  kadar söz hürriyeti kimde var. Yalan söyler, doğru söyler, eğri oturur, doğru konuşursunuz.

            — Çocuktur! der aldırmazlar. Bilmezler ki bugünkü siz çocuklar, yarınki biz büyükler olacaksınız. O zaman dikkat edin. Çocukluktan hiçbir arzunuz, hiçbir iştiha ve keyfiniz eksik kalmasın. Sonra büyük iken çocukluk etmek ister, ciddi şeylerle oynar, oyuncak diye şunu bunu kırar gözden düşersiniz. Onun için sevgili yavrularım çocuk iken ne kadar mümkünse o kadar eğlenin! Ne kadar mümkünse o kadar gülün ve hatta ağlayın! Ne ile oynamak istiyorsanız oynayın. Neyi kırabilirseniz kırın. Hatta -hatta ana, babalarınız duymasın- ne kadar yaramazlık yapabilirseniz yapın! İşinizi bitirin, öyle büyüyün!

            Böylece büyüdüğünüz zaman çocukluk etmez, ciddi şeyleri çocuk oyuncağı yapmaz, yalan söylemez, kimseyi bilebile aldatmazsınız. Kısacası iyi adam olursunuz.

            Göreyim sizi.. Çocuklar. Çocukluk etmeye çalışın e mi?

            Amcanız

            B. FELEK